Tlačové komuniké k občianskoprávnej veci sp. zn. 4Cdo/132/2021 Dňa 15. decembra 2022 senát občianskoprávneho kolégia Najvyššieho súdu Slovenskej republiky rozhodol vo veci vedenej pod sp. zn. 4Cdo/132/2021, v ktorej z hľadiska právneho posúdenia riešil otázku premlčania pri strate výhody splátok v spotrebiteľských vzťahoch, kedy súdy …
Seminár – Alternatívne riešenie sporov – nástroj ochrany spotrebiteľov
ARS – POZVÁNKA Združenie na ochranu práv občana – AVES, Právna pomoc poškodeným a ÚNIA SPOTREBITEĽOV Slovenska pozývajú spotrebiteľov a obchodníkov na seminár Alternatívneho riešenia sporov, ktoré sa uskutoční 26. augusta 2023 o 10:00 hod. v Tornali na Mierovej ulici 12 Cieľom semináru je informovať spotrebiteľov, že …
Novinka pri odstúpení od zmluvy bez udania dôvodu
Zákon má súčasne posilniť preventívne a výchovné pôsobenie. Nové požiadavky pri zmluvách uzatváraných na diaľku v súvislosti s digitalizáciou, informačné povinnosti prevádzkovateľov online trhov, stanovenie podmienok kompatibility a interoperability digitálneho obsahu alebo digitálnej služby, či zavedenie novej regulácie označovania cien pri znižovaní ceny. Aj tieto …
Schválený nový zákon o ochrane spotrebiteľa!
Ministerstvo hospodárstva SR pripravilo nový zákon o ochrane spotrebiteľa, ktorý modernizuje spotrebiteľskú legislatívu a zabezpečuje spravodlivejšie usporiadanie vzťahov medzi spotrebiteľmi a obchodníkmi. Vláda ho dnes na svojom mimoriadnom zasadnutí (14. apríla 2023) schválila. Ide o zásadnú revíziu spotrebiteľského práva na Slovensku, ktorá prináša pozitívne zmeny pre všetkých účastníkov …
Ako reklamovať dovolenku
Dovolenku najčastejšie pokazí, keď poskytnuté ubytovanie nezodpovedá fotografiám a popisu, na základe ktorého ste sa pre konkrétnu ponuku rozhodli. Dôvodom na reklamáciu môže byť aj nedostatočné či zanedbané vybavenie, alebo keď absentujú súvisiace služby, prípadne ich kvalita nezodpovedá popisu v ponuke. Pred rezerváciou ubytovania alebo …
Seminár – Alternatívne riešenie sporov – nástroj ochrany spotrebiteľov
Užite si letnú a finančnú pohodu
zdroj: Ako sa vyhnúť tomu, aby nám letné radosti nezruinovali finančné starosti? 1. Vytvorte si letný rozpočet a užite si dovolenku bez stresu z peňazí2. Objavujte bezplatné a cenovo dostupné letné aktivity3. Šetrite energiu v domácnosti počas letných horúčav4. Plánujte vopred a využite akcie first …
Stravovanie spotrebiteľov výrazne ovplyvňuje potravinársky sektor
„Potravinové prostredie“ podmieňuje výber ľudí – koncept, ktorý zahŕňa marketing a reklamu potravinárskeho sektora, propagačné ponuky, dostupnosť a cenu potravín a dokonca aj priestorové usporiadanie obchodov a supermarketov. V súčasnosti potravinové prostredie vo veľkej miere tlačí spotrebiteľov k nezdravým a neudržateľným potravinám, ktoré sú najdostupnejšími, …
“Zelený príplatok” za letenky? BEUC podalo sťažnosť Európskej komisii za zavádzanie spotrebiteľov
Sedemnásť leteckých spoločností vrátane Ryanairu a Lufthansy porušilo pravidlá Európskej únie o nekalých spotrebiteľských praktikách. Európske organizácie z 19 krajín podali Európskej komisii formálnu sťažnosť, v ktorej odsúdili zavádzajúce tvrdenia 17 európskych leteckých spoločností. Tvrdia, že aerolinky sa dopúšťajú „greenwashingu“, a to tým, že zákazníkov presviedčajú, že za „zelený príplatok“ vymažú emisie …
Usmernenie ÚRSO – ako zasielať údaje o zabezpečenom množstve elektriny a plynu v súlade s novými pravidlami trhu
ÚRSO odpovedá spotrebiteľom: Prečo platím za teplo viac ako minulý rok?
ÚRSO v priebehu roka 2023 z vlastného podnetu znižuje ceny tepla pre slovenské domácnosti
V súvislosti s poklesom trhových cien energií úrad inicioval z vlastného podnetu viacero cenových konaní v teplárenských podnikoch, ktoré nakupujú zemný plyn prevažne za krátkodobé ceny. K 31.05.2023 úrad vydal pre 10 cenových lokalít v Slovenskej republike rozhodnutia o zmene regulovaných cien tepla. Priemerné zníženie …
ÚRSO zistil nedostatky v cenníkoch za neregulovanú dodávku elektriny a plynu pre slovenských odberateľov, ktoré nedostatočne reflektujú vývoj trhových cien energií a spôsobujú vysoké ceny v porovnaní s CZ, AT a DE
Úrad vykonal v dňoch 01.-10.5.2023 prieskum zverejnených cien za dodávku elektriny a plynu nepodliehajúcu regulácií cien zo strany úradu, teda neregulovanej dodávky pre koncových odberateľov v SR (napríklad podnikatelia, verejná správa atď.). Zároveň úrad preskúmal a porovnal verejne dostupné ceny a cenníky za neregulovanú dodávku …
ÚRSO pokračuje v preverovaní cenníkov na trhu dodávky elektriny a plynu pre regulovaných aj neregulovaných odberateľov
Úrad oslovil dodávateľov elektriny a plynu s požiadavkou na predloženie podrobných údajov o objemoch, nákladoch a aplikovaných cenníkoch dodávky elektriny a plynu pre jednotlivé skupiny koncových odberateľov. Po vyhodnotení predložených údajov úrad zváži ďalšie kroky, či už v oblasti cenovej regulácie dodávky elektriny pre zraniteľných …
ÚRSO upozorňuje spotrebiteľov – dávajte si pozor na telefonicky uzatvárané zmluvy
PRIESKUM ÚRSO
Slovenský trh dodávky elektriny a plynu aktuálne indikuje známky nedostatočnej konkurencie medzi dodávateľmi, s negatívnymi dôsledkami na odberateľov a s rizikami pre zdroje štátneho rozpočtu pri kompenzáciách ÚRSO vykonal v dňoch 10.-24.03.2023 prieskum zverejnených cenníkov za dodávku elektriny a plynu pre koncových odberateľov mimo kategórie …
Ochrana života a zdravia ako ústavné princípy
Štandardnou súčasťou ústavného systému demokratického štátu bývajú aj ústavné princípy. Ich význam pritom nie je len teoretický, ale majú svoje veľké opodstatnenie aj v rámci rozhodovacej súdnej činnosti. V tomto príspevku sa bližšie pozrieme na ústavné princípy ochrany života a zdravia v slovenských ústavnoprávnych podmienkach …
Aktualizácia prerozdeľovacieho mechanizmu vo verejnom zdravotnom poistení
Prerozdeľovanie poistného na verejné zdravotné poistenie slúži na kompenzáciu rizika zdravotných poisťovní. Vybrané poistné sa prerozdeľuje medzi jednotlivé zdravotné poisťovne v závislosti od rizikovosti ich poistného kmeňa. Predpokladané náklady na poistenca (riziko nákladovosti) sa určujú pomocou predikčného modelu, do ktorého vstupujú jednotlivé parametre odhadu rizika. …
V USA sa vyvíja 48 percent všetkých nových moderných liečiv a zdravotných inovácií, objem investícií dosahuje výšku desiatok miliárd dolárov. V Európe ide len o 22 percent nových liečiv a tento rozdiel medzi oboma kontinentami stále narastá. Pred 25 rokmi bola pritom situácia opačná – Európa bola na špičke výskumu a vývoja nových liečiv.
Európska komisia sa snaží tento negatívny trend zvrátiť prostredníctvom rozsiahlej revízie európskej farmaceutickej legislatívy, súčasťou ktorej je aj Európsky priestor pre zdravotné údaje. Významný míľnik v oblasti zdravotnej starostlivosti založený na vytvorení jednotného dátového prostredia Európskej únie (ďalej len “EÚ), ktorý posilní postavenie pacientov v …