Vytvorená finančná rezerva vám pomôže v krízovom období.

5 rád, ako ušetriť. Aj keď si myslíte, že nemáte z čoho

Koronakríza odhalila, ako sú slovenské domácnosti pripravené popasovať sa s výpadkom príjmov. Realita nie je veľmi ružová. Desaťtisíce rodín čelilo takým finančným problémom, že museli požiadať o odklad splátok svojich úverov. Do ťažkostí ich pritom dostalo relatívne krátke obdobie. Mnohí totiž nemali vôbec žiadne rezervy. Týka sa to aj vás?

Z nuly na šesť

Všeobecne známa skutočnosť, že Slováci si v porovnaní s inými obyvateľmi Európskej únie šetria len minimálne a majú druhý najmenší finančný majetok, potvrdila aj analýza Národnej banky Slovenska. Asi 20 % našich domácností má vytvorené rezervy maximálne na 1 mesiac. 10 % domácností nemá rezervu žiadnu. Mimochodom, lepšie na tom nie sú ani slovenské firmy. Aj tu koronakríza poukázala na povážlivý fakt, že podniky majú finančné rezervy pokrývajúce ich potreby na 14 dní až 2 mesiace. O dôvod navyše, aby ste mali v prípade problémov pre svoju rodinu vytvorený mäkučký finančný vankúš a zmiernili ním pád. Čo teda s tým?

Úplný základ je zmeniť myslenie. Predstavte si, že sa nachádzate na začiatku významnej životnej výzvy a berte to pozitívne. Vašim cieľom je dostať sa z nuly na šesť. Vaša optimálna rezerva by totiž mala predstavovať sumu pokrývajúcu vaše výdavky na 6 mesiacov.

Plus mínus

V úvodnej fáze budete potrebovať chvíľku pre seba s kalkulačkou a výpisom z účtu aspoň za posledné tri mesiace. Pozrite sa na to, koľko eur mesačne z vášho konta odchádza na pravidelné splátky všetkých vašich úverov, ako je hypotéka, spotrebný úver či lízing. Následne k nim pripočítajte nepravidelné splátky, ako je napríklad kreditná karta či debet na vašom bežnom účte. Tieto úvery nečerpáte každý mesiac v rovnakej výške, odporúčame preto z nich spraviť priemer za posledné 3 mesiace, lepšie však za posledných 6 mesiacov. K tomu pripočítajte (opäť spriemerované aspoň posledné 3 mesiace) ostatné výdavky, ktoré tvoria vaše náklady na živobytie, ale tiež výdavky za telefón, internet, zábavu, oblečenie, či školné pre deti. Výslednú sumu vynásobte šiestimi. To je cieľové číslo, ktoré by ste mali mať na svojom rezervnom účte. Ide sa na to.

Desať percent do prasiatka

Ďalšie pravidlo znie, že odkladať by ste si mali každý mesiac minimálne 10 % z vášho príjmu. Či je to reálne, to si musí zvážiť každý sám. Pokúste sa k tejto sume aspoň priblížiť. A zamyslite sa, či míňate naozaj iba výplatu. Je váš čistý mesačný príjem tvorený len mzdou alebo vám pribúda pravidelne každý mesiac na účet aj ďalší obnos z iných zdrojov? Ráta sa napríklad prenájom bytu či nebytových priestorov, úroky z banky alebo príjmy z podnikania. Všetko zrátajte a tých 10 % vypočítajte až z tejto čiastky.

Peniaze si odkladajte, určite ich nenechávajte na bežnom účte, odkiaľ ich môžete ľahko minúť. Pre tvorbu rezervy, ktorá je určená na rýchlu finančnú injekciu pre domáci rozpočet v neočakávaných situáciách, je ideálne využiť sporiaci účet so žiadnou, respektíve len niekoľkodňovou výpovednou lehotou. Za žiadnych okolností tieto peniaze nevkladajte do viacročných terminovaných vkladov či dlhodobých investícií. Šetríte ich preto, aby ste ich mohli kedykoľvek použiť v prípade núdze.

Od dnes nenakupujem

Kým si nenašetríte dostatočnú rezervu, odložte na neskôr všetky plánované výdaje, ktoré sa odložiť dajú. Nový gauč, lepší televízor, kosačka z výpredaja, hoci ide zima… Môžu alebo nemôžu tieto nákupy pár mesiacov počkať?

Ste jednými z tých, ktorí si počas mimoriadnej situácie spôsobenej epidémiou COVID-19 odložili splátky úverov? Opatrenie na zmiernenie následkov koronakrízy vám má pomôcť preklenúť náročné obdobie. Všetky voľné peniaze, ktorými momentálne disponujete, pretože ich nemusíte posielať na splátky pôžičiek, smerujte do tvorby rezervy. Nemali by ste sa ne pozerať, ako na milý bonus, ktorý môžete minúť. Po skončení odkladu bude potrebné všetko opäť uhradiť.

Neplaťte veľa za svoje pôžičky

Pozrite sa aj na všetky svoje úvery a poistky. Nepodpísali ste v minulosti nevýhodné zmluvy? Neplatíte za produkty, ktoré nevyužívate? Pokiaľ je to možné, zoptimalizujte si úvery a tie menšie, no drahšie, zabaľte do jedného veľkého s výhodnejšou úrokovou sadzbou. Mesačne tak môžete ušetriť aj desiatky eur.

Potrebujete vôbec kreditnú kartu, ktorá má jedny z najvyšších úrokov? A na čo presne si chcete zobrať spotrebný úver? Pri rozhodovaní o ďalšom zadlžení vždy myslite na zlaté pravidlo: Vec, na ktorú si požičiavam, mi má slúžiť aj v deň poslednej splátky. Možno zistíte, že vaše nákupné plány neprejdú ani cez toto základné sito.

zdroj/ ©2023 Inštitút bankového vzdelávania NBS, n.o.