Chorvátske kuny končia, nezabudnite si ich zameniťOstali vám z dovolenky zvyšné chorvátske kuny? Toto leto ich už nevyužijete. Zameniť si ich za eurá môžete v Národnej banke Slovenska len do konca februára.

Chorvátsko sa od 1. januára 2023 stalo súčasťou eurosystému. Je  v poradí dvadsiatou členskou krajinou, ktorá používa ako menu euro. Prvé dva týždne v novom roku môžu Chorváti používať obidve meny – kuny aj eurá. Následne sa používanie kún definitívne ukončí a Od 15. januára 2023 používanie kún definitívne skončilo a plne ich nahradilo euro. Konverzný kurz bol stanovený na 7,5345 kuny za jedno euro.

Viac informácií nájdete aj na stránke ECB.

Čo spraviť so zvyšnými kunami?

Až do konca februára 2023 môžete zameniť kuny v Národnej banke Slovenska – v ústredí NBS v Bratislave a tiež v expozitúre NBS v Košiciach. Výmena bude pre občanov a firmy bez poplatku v maximálnom dennom limite 8 000 kún na osobu, a to za podobných podmienok ako pri výmene eurobankoviek. Zameniť môžete len platné bankovky. Mince a vyradené bankovky Národná banka Slovenska nevymieňa. Posledný deň na výmenu kún za eurá v NBS bude 28. 2. 2023.

©2023 Inštitút bankového vzdelávania NBS, n.o.