7 JEDNODUCHÝCH SPÔSOBOV NA KAŽDODENNÉ ŠETRENIE

0 Comments

Veľa ľudí si pod pojmom elektrická energia predstaví tajomnú silu prechádzajúcu elektrickými vedeniami, ktoré magicky osvetľujú všetko, čo robíme. Ale v skutočnosti je to konkrétny zdroj, nad ktorým máme priamu kontrolu. Našťastie, nemusíte byť odborníkom na elektrickú energiu, aby ste vedeli ako ju šetriť. Všetky z nasledujúcich tipov sú jednoduché a je dosť možné, že si ich ani len nevšimnete. Faktúram za elektrinu sa nevyhneme, musíme ich platiť každý mesiac, no nikto netvrdí, že sa na nich nedá ušetriť.

7 spôsobov ako ušetriť v domácnosti

1. Vypínajte všetky svetlá

Jednoduchým vypnutím svetla, vždy keď opustíte miestnosť, ušetríte elektrickú energiu a pomôžete žiarovkám predĺžiť ich životnosť. Nemusíte mať predsa rozžiarenú celú domácnosť, keď len pozeráte televízor.

2. Vymeňte staré žiarovky

Zvážte výmenu starých neefektívnych žiaroviek za modernejšie, úspornejšie a ekologickejšie LED žiarovky. Už sa nemusíte báť vysokých účtov, patentovaná ekologická náhrada klasických žiaroviek vám ročne ušetrí až desiatky eur. LED žiarovky vám budú svietiť neuveriteľných 40 000 hodín a dokážu usporiť až 90 % celkovej elektrickej energie. Na webe Stredoslovenskej energetiky (SSE) nájdete e-shop www.sse.sk/LED, v ňom sa nachádza široká ponuka LED žiaroviek garantovanej kvality s výnimočnými vlastnosťami.

3. Energetickí upíri

Spotrebiče a elektronika používajú energiu aj vtedy, keď sú vypnuté. Jednoduchým tipom, ktorý vám pomôže znížiť účty, je odpojiť všetku elektroniku – vrátane televízorov, počítačov a nabíjačiek telefónov – keď sa nepoužívajú. Najvhodnejšie sú predlžovačky s vypínačom, vďaka ktorému ľahko vypnete niekoľko zariadení naraz.

4. Prázdny mrazák

Ak máte samostatný mrazák na skladovanie jedla, no zíva prázdnotou, robí viac škody ako úžitku. Bežiaci mraziaci box, ktorý je prázdny spotrebuje okolo 103 kWh a stojí v priemere 12 Eur za mesiac. Keď je mraznička prázdna, odpojte ju, aby ste šetrili energiu a peniaze.

5. Zatvárajte chladničku

Mnohým z nás sa stáva, že pár krát za deň otvoríme chladničku a dúfame, že v nej objavíme niečo nové. Každý rok trávia ľudia v priemere asi 10 hodín postávajúc pri otvorenej chladničke. To predstavuje 7% celkovej spotreby energie spotrebiča, preto ju nenechávajte zbytočne otvorenú počas vyberania vecí.

6. Používajte snímače pohybu

Väčšinu času nechávate svietiť vonkajšie svetlá kvôli bezpečnosti, ale taktiež kvôli ľahšej navigácii. Snímač automaticky zistí, kedy sa pohybujete okolo domu a zapne svetlo len vtedy, kedy ho v skutočnosti potrebujete.

7. Vypínajte rúru predtým, než je jedlo dovarené

Predtým, ako je vaše jedlo takmer hotové, môžete vypnúť rúru alebo odstaviť hrniec alebo panvicu z plameňa a nechať zostatkové teplo nech sa o to postará. Jedlo sa vám uvarí na dojazdoch. Týmto spôsobom môžete ušetriť značné množstvo energie. Taktiež vždy keď varíte používajte pokrývku. Zabraňuje únikom tepla a pomáha jedlu sa rýchlejšie uvariť.

Stačí zmeniť pár drobných návykov v našom každodennom živote a časom môžeme pozorovať zmeny, ktoré majú obrovský vplyv. Elektrina je nevyhnutná pre pohodlné bývanie, ale existujú jednoduché spôsoby, ako môžete znížiť spotrebu energie a ušetriť peniaze bez toho, aby ste si znížili kvalitu každodenného života. Vyskúšajte pár rád z nášho zoznamu – alebo ešte lepšie, vyskúšajte ich všetky – a sledujte ako vám pomáhajú šetriť.